TR | ENG             KULLANICI GİRİŞİ
menu

SIK SORULAN SORULAR
Genel Sorular ve Cevaplar


Bulut (Cloud) teknolojisi nedir?

Bulut (Cloud) teknolojisi en yalın haliyle internet üzerinden erişimde bulunulan yazılım uygulamaları, veri depolama hizmeti ve işlem kapasitesidir. Bu teknolojide şirketlerin bilişim alanında kullanılan yeteneklere ne zaman isterse ya da ihtiyaç duyarsa o zaman (ve neredeyse anında) erişmesi esas alınır.


Cloudturk hangi alanda hizmet veriyor?

Cloudturk başlangıçta sadece altyapıyı vermek üzere IaaS hizmeti veriyor. İş ortaklarımız ise Cloudturk'ün altyapısı üzerinden PaaS ve SaaS hizmeti verecekler.


Cloudturk kimlere hitap ediyor?

Cloudturk'ün sunduğu bulut teknolojisi özellikle küçük, orta ve büyük işletmeler için eşsiz avantajlar sağlıyor. Şirketler, sunucu ihtiyaçları olduğu zaman yeni sunucu olmadan maliyet ve güvenlik avantajından dolayı Cloudturk altyapısını kullanma yoluna gidiyor. Birçok şirket de mevcut sunucu altyapılarını Cloudturk’ün sunucu altyapı hizmeti üzerine taşımayı tercih ediyor. Büyük ölçekli şirketler ise koşullarına göre bazen belirli parçalarını buluta taşırken, bazen de tüm altyapılarını Cloudturk sunucu altyapısı üzerinde yarattıkları özel buluta geçiriyor.


Neden IaaS hizmeti alınmalı?

Sunucu altyapı hizmeti (IaaS)'ın önerilmesinin ardında 4 neden vardır:

· Ölçeklenebilirlik: Şirketler ya da kullanıcılar kendi taleplerine göre, sunucularını kolaylıkla büyütebilir ya da küçültebilirler. Bulut, küçük, orta ve büyük şirketlere gerektiğinde bir ya da iki sunucudan, gerektiğinde de yüz sunucudan faydalanabilmelerini ve üstelik bunu diledikleri an yapabilmelerini sağlıyor.

· Çevik: Bulut kullanıcısının bağlantıları kurması, güçlü bir makineyi açması ve yürütülecek yazılımı kendisine bildirmesi için herhangi birinden yardım istemesi gerekmez. Aksine harekete geçirmek istediği sunucuların kontrol listesini fareyle tıklayarak seçer ve ihtiyacı olan bilgisayarı “kendisi” yapılandırır. Bulut teknolojisinin hızı kullanıcının elinin altındadır. Ne zaman istenirse o an kullanılabilir. İhtiyaç duyulmadığında ise basit bir şekilde kapatılabilir.

· Düşük maliyet: Bulut bilişim mali açıdan büyük imkanlar sunuyor. Bulut ile yalnızca kullandığınız kaynaklar kadar para ödersiniz. Bulut teknolojisi ile sunucu işlem gücünü elektrik satın alır gibi alabiliyorsunuz. Diğer bir deyişle, tıpkı evinizde kullandığınız elektrik gibi bilgisayar gücünü de “kullandığın kadar öde” mantığı ile çalıştırabiliyorsunuz. Bunun elbette ki toplam satın alma maliyetini düşüren ve kurum genelinde tasarruf edilmesini sağlayan ciddi etkileri oluyor. Bulut muazzam miktarda bilgisayar sunucu gücü, depolama ve ağ bant genişliği dahil olmak üzere birçok hizmetin daha düşük bir fiyata erişilebilir olduğu bir iş modeli sunmaktadır. Böylece yeni bir bilgi işlem biçimi, şimdiye kadar imkânsız olduğu düşünülen fiyatlara büyük ölçüde kullanılabilir hale gelmektedir.

· Esnek: İstenilen uygulamayı arzu edilen her türlü şekilde çalıştırma özgürlüğü sunan bulut teknolojisi, esnek, öngörülebilir ve şeffaf bir uygulamadır. Bulutun esneklik özelliği ile en yüksek performans gerektiren uygulamalar bile anında kullanıma sunulabilir. Kullanıcının bulut makinesi kişinin ihtiyacına göre genişler ve işlem yoğunluğu sona erdiğinde daralır. Bulut teknolojisi sayesinde, bir şekil değiştiren haline gelen bilgisayar, içinde geldiği kutuyla sınırlı kalmayarak esneklik kazanır.


Türkiye'de bu hizmeti sağlayan başka kimler var?

Telekom şirketleri ve barındırma hizmeti veren bir şirket bulut bilişim alanında hizmet vermektedir. Ancak Cloudturk, Türkiye’nin ilk ve gerçek Sunucu Altyapı Hizmeti (Infrastructure as a Service - IaaS) sağlayıcısı olarak konumlanmakta ve yatırımını Türkiye’nin bulut için üretilmiş ilk ve tek veri merkezi olan Anadolu Bilişim Hizmetleri (ABH) Veri Merkezi’nde yapmış ve donanım altyapısını HP ile birlikte özel olarak geliştirmiş bir bulut bilişim şirketidir.

Türkiye'de barındırma hizmeti sağlayan şirketlerin birçoğu barındırma hizmetini uluslararası standartlara uygun veri merkezlerinde yapamıyor çünkü bu ciddi bir yatırım gerektiriyor. Birçok barındırma hizmeti sağlayan firmalar şu anda klasik hizmetlerle piyasada faaliyet göstermektedir. Maalesef gerçek anlamıyla sunucu altyapı hizmeti sağlayan ve bunu programlı olarak mevcut iş süreçlerine entegre etme imkanı sunan bir firma bulunmamaktadır.


Bir şirketin dikkat etmesi gereken hususlar hangileri?

Bulut teknolojisindeki riskler çoğumuzun şu anda kullandığı, kendi bünyemizdeki sunucuların network'e bağlandığı andaki risklerden farklı riskler değildir. Bir diğer deyişle, bugün birçoğumuzun e-mail için kullandığı akıllı telefonlardaki veri trafiğinin aslında özel bulutların üzerinde döndüğü ve birçok önemli şirket yazışmalarının bilmediğimiz yerlerde saklandığı gerçeğinden haberdar olmalıyız.

Fakat bunun yanında günümüzde bulut teknolojisi hizmeti vermeye başlayan şirketlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle, hizmet alacak şirketlerin, hizmet veren şirketleri iyice inceleyip, sağlayacaklarını iddia ettikleri hizmetler konusunda ne kadar güvenilir olduklarını detaylı şekilde incelemeleri gerekmektedir.

Bulut teknolojisi çözümleri seçilirken, kullanım esnasında yasal uyumluluk ve risk yönetimi, kimlik ve erişim yönetimi, uç nokta güvenliği, bulutsu yapıda tutulan bilginin gizliliği ve erişilebilirliği gibi birçok kriterin göz önünde bulundurulması gerekir.

Buna paralel olarak kurumların güvenlik konusundaki yaklaşımına ve beklentilerine uygun olacak şekilde riske ayarlı güvenlik kontrollerinin uygulanıyor olması gereklidir. Bu doğrultuda veri merkezi yapısı, network, sistem, uygulama ve fiziksel olacak şekilde farklı katmanlarda güvenlik önlemleri uygulanmalıdır.


Cloudturk şu anda nerede bulunmaktadır?

Cloudturk, Anadolu Grubu şirketlerinden ABH'in veri merkezinde yer almaktadır. Burası 4.250 metrekare ile Türkiye'nin en büyük ve en yeni veri merkezidir. Tier 3 standardına sahip olan bu merkez Efes Pilsen, Coca-Cola gibi çok uluslu operasyonlara sahip şirketlerin ana sistemleri için kullandıkları veri merkezidir.


Cloudturk'ün gelecek hakkındaki planları neler?

2013’ün ilk çeyreğinde yeni bir ürünümüz çıkacak: Bulut Obje Depolama Servisi. Tüm arşivleme/yedekleme ihtiyaçlarını karşılamakla beraber, ana depolama ihtiyaçları için de çözüm olabilir. Her objenin, 5TB boyut büyüklüğüne kadar olmasına imkan tanıyor. Obje tipleri aklınıza gelebilecek her türlü video, ses, imaj vs... dosyası olabilir. 10 milyar ve üzeri objeye kadar ölçeklendirilebiliyor. Sistemimiz, farklı noktalarda yaptığı minimum 3 replikasyonla veri güvenliği ve sürekliliğini sağlıyor. Obje tarafımıza programatik olarak gönderildikten sonra, Obje ID'si ile istenildiği zaman çağrılabiliyor.

Ayrıca, 2013 yılının ikinci yarısında öncelikli olarak Rusya’da çeşitli yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Bu sayede, Rusya’da gerçekleştireceğimiz yatırımla birlikte, hizmet verdiğimiz kurumlar IaaS altyapılarını aşağıdaki ülkelerden dilediklerine dağıtabilecek: Rusya, Sırbistan, Beyaz Rusya, Moldovya, Gürcistan, Azerbaycan, Suriye, Irak, Ürdün, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan ve Pakistan.

Cloudturk olarak tüm yatırımlarımız tamamlandığında, dünyada coğrafi yaygınlık anlamında en geniş alanda hizmet veren IaaS sağlayıcılarından biri olmayı amaçlıyoruz. Özellikle Türkiye ve ülkemize yakın bölgelerde faaliyet göstermek isteyen şirketlere, herhangi bir gecikme (latency) yaşamadan sunucularına erişme olanağı sağlamayı hedefliyoruz.


Cloudturk güvenlik konusunda nasıl bir hizmet sunuyor?

Önemi giderek artan bir konu olan güvenlik, bulutun da en çok konuşulan konusu. Firmalar sunucu altyapı hizmeti alma sürecinde karşılaştıkları en büyük engelin güvenlik sorunları olduğunu kaydediyorlar. Dünyada ise güvenlik konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. Örneğin, Cloudturk olarak destekçisi olduğumuz Cloud Security Alliance (CSA) bu çalışmaları gerçekleştiren firmalardan biri. CSA bulut bilişim ile ilgili güvenlik konusunda tüm dünyaca kabul gören, yüksek endüstri standartlarını belirleyen bir kurumdur. Cloudturk, tüm IaaS platformunu CSA standartları üzerine kurmuştur. Sağladığımız tüm bu standartları da Hizmet Seviyesi Anlaşmalarımıza aynı şekilde yansıtmaktayız.

Ayrıca Cloudturk olarak, Türkiye’de çok az şirketin sağlayabildiği Tier 3 standartlarında veri güvenliği sağlamaktayız. Pek çok bakımdan kişi veya kurumların Cloudturk teknolojisini kullanması, kendi özel güvenlik sistemlerini oluşturmasından daha uygulanabilir ve geçerli bir çözüm oluşturuyor.


Bulut sunucuların CDN (Content Delivery Network)'dan farklılıkları nelerdir?

CDN, resim ve video gibi statik medya içerik kopyalarının size yakın olan müşterilerinize buradan yollarsınız. CDN müşterilerinize bu dosyaları daha az gecikme ile indirme imkanı verir. Sadece statik medya içerikleri için çalışır. Dinamik içeriklerde ve daha genel hesaplama uygulamalarının olduğu bulut sunucular yerine kullanılamazlar.


Bulut sunucuların fiziki sunuculardan farklılıkları nelerdir?

Fiziki bir sunucu satın aldığınızda, genellikle ilk kurulum ücreti ödemek zorundasınız. Bu da bir yıl veya daha uzun bir sözleşme taahhüttü ile bir bulut sunucusunun en düşük fiyat noktasından daha pahalıya gelir. Sunucu donanımı yakın bir zamanda eskiyecek ve sunucu donanım özelliklerini isteklerinize göre değiştirmek zor olacaktır. Büyümekte olan uygulamanız için yeteri kadar büyük sunucu almak sizi zorlayacaktır. Fiziki sunucu için sadece istediğiniz zaman veya çalıştığı zaman değil, günde 24 saat ödeme yapmak mecburiyetindesiniz. Cloudturk bulut sunucuları kullanımı kolay web kontrol panelinden, herhangi yükleme gerektirmeden, en düşük fiyatlar ile ve sözleşme bağlılığı olmaksızın, anında kullanıma açılır. İhtiyaçlarınız değiştiğinde anlık olarak kullandığınız kaynakları büyütebilir veya küçültebilirsiniz, "kullandığın kadar öde" mantığıyla sadece sunucunuzun çalıştığı saatler için ödeme yaparsınız.


Veri yedekleme ve depolamanın önemi nedir?

İşlem gücü, veri yedekleme ve sunucu depolama alanında, küreselleşen ve rekabetin her geçen gün arttığı pazar ortamında Bilişim Teknolojilerinin şirketlere getirdiği avantajlar oldukça fazla sayıdadır. Veri depolama yapılanmasında, asıl amacın verinin depolanabilmesi ve her an kullanıma hazır olması gerektiği unutulmamalıdır. Cloudturk olarak biz de Google ve Facebook gibi depolama alanı ağını (Storage Area Network (SAN)) kullanmıyoruz. Onun yerine dağıtık depolama çözümünü (Distributed Storage System (DSS)) kullanmayı tercih ediyoruz. DSS herhangi bir SAN çözümünün sunabileceğinden çok daha fazla yedeklik ve dayanıklılık seviyelerinde olmamızı sağlıyor.

Cloudturk’ün sunduğu bulut hizmeti ile şirketler güvenli, hızlı ve verimli sunucularımızı kiralayabiliyor. Sunucu altyapısını kiralamanın büyüyen şirketlere getirdiği avantajlar, kullanıcılar tarafından her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır.

Şirketlerin bilişim alanında kullanılan yeteneklere ne zaman isterlerse ya da ihtiyaç duyarlarsa o zaman (ve neredeyse anında) erişmelerinin esas alındığı bulut teknolojisi ile, sanallaştırma teknolojileri kullanılarak bir sunucu kümesinin istenilen şekilde parçalara bölünmesi veya bu küme üzerinde çalışan yazılım kaynaklarının yönetilmesi sağlanıyor. Düşük maliyete hızlı ve kesintisiz profesyonel hizmet alan şirketler, bu sayede, rekabet avantajına sahip oluyor.


Bayilik programlarınız var mı?

Evet, detaylar için lütfen bayilik sayfamıza bakınız.


Başlarken Sorular ve Cevaplar

Deneme süresi neleri içerir?

Deneme süresi sizlere bulut sunucularımıza tam erişim imkanını sunmaktadır. Bu deneyime özel olarak 1 çekirdek işlemci, 1024 MB bellek ve 20 GB disk kaynak limitleri ile ister orta boyutlu bir sunucu isterseniz birçok küçük boyutlu sunucu çalıştırmanıza imkan sağlar.


Kayıt olduğumda deneme süresince oluşturduğum sunucuları kaybetmeden devam edebilir miyim?

Kesinlikle evet. Hesabınızın içinde olduğunuz müddetçe istediğiniz zaman abonelik satın alabilirsiniz. Deneme süresi bitmeden önce kayıt olursanız, oluşturmuş olduğunuz sunucularda çalışmaya kesinti olmaksızın devam edebilirsiniz.


Destek Soruları ve Cevapları

Ne tür destekler sunuyorsunuz?

Cloudturk destek ekibimiz, e-mail üzerinden (7/24) ve telefon üzerinden Türkiye iş saatleri (9.00 - 17.00, Pazartesi-Cuma) dahilinde destek vermektedir.

Kullanıcılarımıza sunmuş olduğumuz ve en önemli odak noktamız olan sunucu altyapısı ile ilgili %100 destek ve danışmanlık sağlamaktayız. Ancak, işletim sistemi yapılandırmalarını ve uygulamalarını kullanıcılarımız kendileri yönetmektedir.


Hizmet Düzeyi Sözleşmesi (SLA) neler sunuyor?

Hizmet Düzeyi Sözleşmemizin (SLA) rekabet gücü yüksektir.
Detaylar için lütfen Hizmet Şartlarına bakınız.


Planlı bakım programı nasıl yapıyorsunuz?

Mümkün olduğunca, planlı bakımlar Türkiye iş saatlerinin dışında yapılmaktadır. Bakım olacağı zamandan 24 saat öncesinden kullanıcılarımıza bilgilendirme e-maili gönderilmektedir. Sistemimizde aynı anda birden fazla bakım uygulanmamaktadır.


Fatura & Ödeme Soruları ve Cevapları

Cloudturk'ün fiyatları belirli mi?

Cloudturk'te sabit paket fiyatı yoktur. Müşteriler işlemci, bellek, disk ve veri transferi kombinasyonlarını ihtiyaçlarına göre istedikleri gibi ayarlayabilmektedir. Her müşteri sadece kullandığı kadar ve saat başına ödeme yapamaktadır. Lütfen detaylar için fiyatlandırma sayfamıza bakınız.


Hangi para birimlerini kabul ediyorsunuz?

Türk lirası (TL) kabul edilmektedir.


Hangi ödeme yöntemlerini kabul ediyorsunuz?

Ödemenizi Visa, MasterCard, American Express kredi kartları veya EFT/Havale ile gerceklestirebilirsiniz.


Teknoloji Genel Sorular ve Cevapları

Sürücüler ve sunucuları nelerdir ve nasıl kullanabilirim?

Sürücüler tıpkı fiziksel sabit diskler veya CD'ler gibidir. Bunlar işletim sistemlerini, uygulamaları ve verileri saklar, sunucu yeniden başlatılsa bile kalıcıdırlar.
Sunucular sanal makine örnekleridir (instance). Bir veya daha fazla sürücü onlara takılı olabilir. Çalışır veya kapalı durumda bulunabilirler. Sunucu çalışıyorken, bulut size kontrol paneli içinden veya dışarıdan erişim imkanı verir. Sunucu çalışır durumundayken (Windows işletim sistemleri sürümleri ürünlerinde sunucuda ölçeklendirme yaptıktan sonra yeniden başlatılması gerekir), kullanılan işlemciyi, belleği, sürücüleri ve IP adreslerini yapılandırabilirsiniz.
Bazı firmalar daha az esnek ürünlere sahiptir. Örneğin, her sunucu sadece bir sürücüye sahiptir. Bizim yaklaşımımız daha geneldir, size bir sunucuya bir çok sürücü takma imkanı sağlar veya birçok alternatif yapılandırmalar oluşturup bunları ön yüklemeden seçebilirsiniz.


Sürücüler ve sunucuların boyutları nasıl ölçülür?

Fiziksel sabit disklerde ve sürücülerde olduğu gibi gigabytes (GB) olarak ölçülür. Sunucular iki tane ayarlanabilir boyuta sahiptir: bellek boyutu (MB) ve işlemci bant genişliği boyutu (çekirdek-MHz).


Ne kadar büyüklükte bir sunucu ve sürücü ihtiyacım var?

Bu tamamen sunucunuzu ne için kullanmayı planladığınıza bağlı. Herkesin ihtiyaçları farklıdır. Ancak, iyi bir başlangıç noktası olarak uygulamalarınız için normalde almak isteyeceğiniz fiziksel sunucu konfigürasyonu ile aynı olan bir bulut sunucu oluşturabilirsiniz.


Sunucuma nasıl erişebilir ve kontrol edebilirim?

Cloudturk kontrol panelindeki “Konsol” sekmesi, sanal makinenize BIOS’tan itibaren erişmenizi sağlar. Ayrıca, Windows tabanlı sanal makinenize otomatik olarak atanmış IP adresine RDP programı ile, Linux tabanlı sanal makinenize ise putty ile bağlantı sağlayabilirsiniz.


Kaç tane sunucu ve sürücüye sahip olabilirim?

Hesabınızda sahip olabileceğiniz sunucu ve sürücü sayısında limit yoktur.


Cloudturk hakkında başka sorularınız varsa bilgi vermekten mutluluk duyarız. Lütfen bize yazınız.